Search
Close this search box.

3 تفاوت مهم کامپیوتر PC با پلی استیشن PS5

مقایسه بین خرید پلی استیشن PS5 و کامپیوتر PC

سال گذشته و همچنین سال‌های قبل‌تر ما با موارد مختلفی در حوزه گیم و گیمینگ مواجه بودیم. که اگر بخواهیم به برخی از آن‌ها اشاره کنیم، باید از اتفاقات و خبر‌های مهمی که در زمینه سخت‌افزار گیم شنیده شد صحبت کنیم. از کنسول‌های نسل پنجم سونی و همچنین ورژن جدید ایکس باکس تا سخت‌افزار‌های گرافیکی مثل کارت‌های گرافیک Nvidia و AMD که توانستند از سنگین‌ترین پردازنده‌های حوزه گیم پشتیبانی کنند صحبت کنیم. این اتفاقات و خبر‌ها دنیا را به جایی رسانده که الان برای هر سلیقه و هر گیمری در جهان سخت‌افزار کاستومایز شده وجود دارد. اما مسئله مهم بحث گیمر‌ها در مورد مقایسه پلی استیشن PS5 با کامپیوتر PC است.

شاید بعضی از کاربران حرفه‌ای گیم، ps4 pro در کنار لپ تاب یا رایانه شخصی با سخت‌افزار متوسط یا سطح بالا داشته‌باشند. از طرفی با توجه به قیمت‌های بسیار بالای سخت‌افزار‌های استفاده شده در کیس‌های کامپیوتر، کاربران برای برای هزینه کردن به این فکر انداخته که آیا برای آینده، هزینه‌شان را صرف خرید کنسول‌های بازی کنند یا کامپیوتر‌شان را با سخت‌افزار‌های غول بازار ارتقا بدهند؟ دیگر الان با وجود باکس 360، باکس وان، xbox one، پی اس فایو، xbox، پی اس فور انتخاب بسیار از قبل سخت‌تر شده است. ما در این مطلب 3 تفاوت مهم کامپیوتر PC با پلی استیشن PS5 را برای شما بیان می‌کنیم.

ناتوانی سخت‌افزارهای کامپیوتر در اجرای بازی‌های با کیفیت بالا

وقتی کارت گرافیک جدید با بهترین پردازنده و ویژگی رهگیری پرتو معرفی می‌شود، ما فقط برخی نمودار‌ها و اینفوگرافی‌های نمایشی از عملکرد کارت‌های گرافیک را می‌توانیم ببینیم و فقط حدس بزنیم که چقدر این سخت‌افزار‌ها برای ما کارایی خواهند داشت.

ناتوانی سخت افزار های رایانه شخصی برای اجرای بازی های کنسول پلی استیشن

اما از طرفی با انتشار کارت‌های گرافیک بسیار قوی به تناسب بازی‌هایی که انتظارش را داریم هم به بازار عرضه می‌شود. مثل بازی Medium که به گیمر‌ها این فرصت را داد تا آن‌ها بتوانند قدرت این کارت گرافیک را محک بزنند. اما همیشه از سخت‌افزار‌ها انتظار صد در صدی نداریم و همیشه منتظر هستیم که به دلیل عدم بهینه‌سازی درست این سخت‌افزار‌ها با پردازنده‌ها به نتیجه مطلوب نرسیم.

سایت معتبری در یکی از گزارش‌هایش به این نکته اشاره کرده بود که اگر سیستم شما دارای پردازنده i9 نسل 9 باشد و کارت گرافیک هم RTX3080 باشد، در صورت خاموشی رهگیری پرتو و با کیفیت 1080P، بازی Medium توانایی اجرای با سرعت 60 فریم بر ثانیه را ندارد.

کامپیوتر بهتر است یا پلی استیشن؟

شما در استفاده از رایانه شخصی خود می‌توانید بازی‌های قدیمی‌تر را روی PC اجرا کنید. اما در صورت علاقه به بازی‌های جدیدتر که وارد بازار می‌شود حتماً باید سخت‌افزاری با قدرت پردازش بسیار بالا در اختیار داشته باشید تا بتوانید بازی‌های جدید را اجرا کنید.

در مقایسه کیفیت PC با PS5 بسیاری بر این اعتقادند که بازی‌ها برای اجرا در کنسول‌ها هم با مشکل مواجه هستند. اما از طرفی اگر در مقام قضاوت در مورد قدرت پردازش ps۵ باشید، باید بازی‌های انحصاری شرکت سونی را جداگانه بررسی کنید. که در بسیاری از موارد مشکلات بازی در کامپیوتر را نخواهید داشت.

ویژگی های پلی استیشن و کامپیوتر برای اینکه بفهمیم کامپیوتر بهتر است یا پلی استیشن

تولید بازی فقط برای هدف فروش پلی استیشن 5

بسیاری از گیمر‌ها بازی در رایانه را به بازی در کنسول فقط به دلیل همگام شدن با تکنولوژی جدید ترجیح می‌دهند. البته این موضوع در مورد بعضی گیمر‌ها متفاوت است به دلیل اینکه آن‌ها صرفاً برای سرگرمی بازی می‌کنند.

اما سرگرمی در بازی با pc دردسر‌ها و زحمت‌های خودش مثل صرف هزینه بسیار بیشتر برای این موضوع را در پی خواهد داشت. خریداران پلی استیشن ۵ الان می‌توانند تصاویر ۴K دریافت کنند و از طرفی بازی‌ها برای آن‌ها بهینه‌سازی شده است و فیدبک‌های حسی و لمسی از دوال سنس PS۵ دریافت کنند. اما همه این موارد و همچنین بازی‌های خاصی که سونی مخصوص کنسول‌ها طراحی می‌کند را با قیمت خیلی پایین‌تری نسبت به مواد مشابه در خرید کیس اسمبل شده یا خریدار قطعات برای اسمبل کامپیوتر تهیه کرد.

یک سری بازی‌ها فقط با عنوان برند سونی ساخته می‌شود و بسیاری از کاربران فقط برای این عناوین از کنسول استفاده می‌کنند. بازی‌هایی مثل World of Warcraft هم در زمره بازی‌های پرطرفدار قرار دارند. اما در نهایت کاربران به دلیل برند سونی و کنسول‌های نسل پنجمی تمایل دارند در از کنسول استفاده کنند.

اما خبر خوش برای کسانی که از داشتن کنسول بی‌بهره هستند هم داریم که بعضا بسیاری از بازی‌های کنسول‌ها در نهایت برای استیم بهینه‌سازی می‌شوند و به راحتی در اختیار همگان قرار می‌گیرد. البته برای خرید‌های درون برنامه‌ای استیم باید از گیفت کارت‌های Steam استفاده کنید که می‌توانید از بخش خرید گیفت کارت استیم سایت خرید گیفت کارت گیم تهیه کنید.

صرفه بیشتر در خرید پلی استیشن 5

شاید در بازی روی کامپیوتر نگران اورکلاک شدن سیستم و همچنین تغییر سیستم خنک‌کننده یا پردازنده باشید، اما در کنسول‌های PS5 به این مشکل نخواهید خورد. هیچ وقت با خرید کنسول به دنبال بهترین موس و کیبورد برای بازی در PC نخواهید گشت. از طرفی شما می‌توانید با یکبار هزینه تا حداقل پنج تا هفت سال از سیستم پلی استیشن استفاده کنید. اما در خرید پی سی حتماً باید هر سال در فکر ارتقا سیستم و هزینه‌های اضافی برای سیستم باشید. اما نکته مهم که وجود دارد و باید به آن در حوزه گیم توجه کرد این است که شرایط هیچ وقت برای همیشه پایدار نخواهد بود.

یعنی همیشه فضا و جو غالب به نفع گیمر‌های کامپیوتر نیست و در مقابل هم شرایط همیشه و پایدار به نفع کاربران کامپیوتر نخواهد بود. شاید در آینده به خاطر حضور پی اس فایو و کنسول‌های مختلف شرکت‌های سازنده بازی‌های کامپیوتر انتظارات خودشان از سخت‌افزار را پایین بیاورند و بتوانند با سونی رقابت کنند. اما موضوعی که فی الحال مشاهده می‌شود، این است که سال 2021 و 2022 سال گیمر‌های کنسول و سال بازی‌های سونی خواهد بود.

یک موضوع بسیار اساسی در این 3 تفاوت مهم کامپیوتر PC با پلی استیشن PS5 وجود دارد که بیان نشد؛ خرید گیفت کارت پلی استیشن ۵ است. شاید هزینه‌های خرید گیفت کارت گیم برای بعضی گیمر‌ها آزار دهنده باشد. اما اگر قیمت‌های گیفت کارت پلی استیشن پلاس یک ساله یا گیفت کارت پلی استیشن پلاس یک ماهه را ببینید، هزینه اضافی روی دست گیمر‌ها نخواهد ماند.

این مطلب در تیم محتوای سایت گیم لنس تهیه شده است. گیم لنس عرضه‌کننده ارزان‌ترین گیفت کارت گیم و گیفت کارت PS5 زیر قیمت دلار است.

درباره ما

مجموعه UPlance چندین سال است که در حوزه گسترش فعالیت های Freelancing بین المللی و کسب درآمد های ارزی فعال است ، این فروشگاه نیز با رویکرد نقد کردن درآمد های حاصل از این مجموعه آغار به کار کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.